Šachová šifra
Filtr: abc_chessVerze: 1.0
Autor: Vojtěch Beil
Datum: 25. prosince 2002
Popis:
Šachová šifra
Tento filtr převádí text na tzv. Šachovou šifru. Při šifrování existuje tabulka o určitých rozměrech, do které je zapsána (i několikrát) abeceda. Filtr pak místo písmen zapisuje na výstup souřadnice daného písmene v abecedě. Často se může stát, že tabulka má více buněk, než má abeceda. Potom je tedy možné vyjádřit jedno písmeno více souřadnicemi, protože některá písmena jsou v tabulce vícekrát.
V případě, že je tabulka příliš malá, pak je možné, že tabulka nepojme celou abecedu. Pak se jsou zašifrována jenom ta písmena, která se vlezly do tabulky a ostatní jsou ponechána v původním stavu.
Příklad:
|
zelenina je zdrava ... d5;e3;b5;a5;b7;b2;b7;a1; ;b3;a5; ;d5;e2;c4;d6;d1;d6;
Jak šifrovat
Abychom zašifrovali text do této šifry musíme si připravit šifrovací tabulku o nějaké velikosti. Do této tabulky pak zapíšeme postupně po řádcích abecedu. Pokud má tabulka více buněk, napíšeme abecedu do tabulky vícekrát. Všechny abecedy nemusí být ani napsány celé.
Pokud máme takovou tabulku, tak už jenom do šifry zapisujeme souřadnice každého písmena. Pokud je některé písmeno a tabulce uvedeno vícekrát, pak si můžeme vybrat, které souřadnice zapíšeme.
Příklad: Šifrujeme do tabulky o rozměrech 7 x 5 buněk zprávu zelenina
1) Připravíme si tabulku o rozměrech 7 x 5 buněk:
1 2 3 4 5 6 7 a b c d e
2) Do ní pak i několikrát zapíšeme abecedu:
1 2 3 4 5 6 7 a A B C D E F G b H I J K L M N c O P Q R S T U d V W X Y Z A B e C D E F G H I
3) Při šifrování pak píšeme místo písmen jejich souřadnice. Písmeno Z je v tabulce jenom jednou, takže máme jedinou možnost zápisu souřadnic - d5. Písmeno E je v tabulce několikrát - takže máme na výběr e3 nebo a5. Vybereme třeba e3. Takto postupujeme do konce zprávy, zpráva zelenina by měla šifrovaná vypadat takto: d5;e3;b5;a5;b7;b2;b7;a1;
Jak dešifrovat
Abychom tuto šifru správně dešifrovali, je potřeba znát rozměry tabulky. Tabulku si připravíme stejným postupem, který se používá při šifrování. Dešifrování je přesně opačný postup, než šifrování. Tentokrát nepíšeme nevyhledáváme v tabulce písmena a nepíšeme jeho souřadnice, ale hledáme, které písmeno se nachází na dané pozici určené souřadnicemi. Každé dešifrované písmeno pak získáme tím, že zjistíme, které písmenko je na zkoumaných souřadnicích.
Parametry:
width(x) nastavuje šířku tabulky- normálně je nastaveno na 7
- normálně je nastaveno na 5
- toto číslo může být 0 nebo 1, 0 znamená mezery, 1 znamená středníky, normální nastavení je na 1