Proložení textu
Filtr: abc_fillVerze: 1.0
Autor: Vojtech Beil
Datum: 16. října 2002
Popis:
Proložení textu
Tento filtr prokládá text sama sebou. Výsledkem je text stejné delky, ve kterém se čte každý několikátý znak.
Písemeno CH je interpretováno jako dva znaky, proto se stane, že jedno písmeno je nepřirozeně roztáhnuto po šifře. Tímto se ale na druhou stranu velice zjednodušuje čitelnost výsledné šifry.
Obecně doporučuji používat společně s tímto filtrem i filtr na odstranění mezer, protože pak pokud obsahuje šifrovaný text mezery může být vysledná šifra velmi špatně čitelná.
Příklad:
zelenina ... zneilnea
Jak šifrovat:
Při šifrování si pokud možno necháme konstantní šířku pro každé písmeno. Při psaní vždy napíšeme jedno písmeno a vynecháme prázdné místo. Až dospějeme do konce zapisujeme zprávu od začátku šifry do volných míst.
Pokud chceme vytvořit trochu těžší variantu této šifry, nevynecháváme jedno ale více volných míst. Sice se pak budeme několikrát vracet, ale šifra je pak hůře rozluštitelná.
|
Na obrázku je znázorněn těžší princip šifrování, kdy se šifruje podle šipek. Pokud šifrujeme touto metodou je vhodné mít někde šifrovaný text již napsaný. Píšeme písmena postupně tak, že napíšeme první písmeno, přeskočíme polovinu znaků (u těžší varianty třetinu, čtvrtinu ...) a napíšeme písmeno v polovině. Pokud používáme těžší variantu přeskočíme znovu třetinu (čtvrtinu) písmen a napíšeme písmeno na této pozici. Dále pokračujeme zase od začátku textu. Zapíšeme druhé písmeno, přeskočíme určitou část písmen a zapíšeme toto písmeno. Tento systém je trochu těžší, ale možná při strojovém zpracování logičtější.
Jak dešifrovat:
Při dešifrování vždy přečteme jedno písmeno další písmeno přeskočíme, jedno přečteme, jedno vynecháme.. Až dojdeme ke konci, Následně pokračujeme od prvního přeskočeného písmene.
Při použití těžší varianty nepřeskakujeme jedno ale více volných míst.
|
Parametry:
factor(x) kolikate pismeno bude následující [2]- toto je číslo, které nastavuje proložení vzdálenost proložených znaků