Posun abecedy s pomocným slovem
Filtr: abc_table_passwordVerze: 1.0
Autor: Vojtech Beil
Datum: 19. října 2002
Popis:
Posun abecedy s pomocným slovem
Tento filtr používá substituci, kde na první řádek se napíše abeceda. Na začátek druhého řádku se napíše šifra a zbylý řádek se doplní postupně písmeny, která nejsou v šifře.
Jako heslo je potřeba zadat slovo, ve kterém se každé písmeno vyskytuje právě jednou. Pokud možno mělo by být slovo co nejdelší, aby šifra nešla jednoduše vyluštit bez hesla.
Tato šifra bohužel nerozpozná znaky s diakritikou (s háčky a čárkami), proto je potřeba nejprve text převest na text bez diakritiky. Totéž platí i pro heslo - to se musí používat bez diakritiky.
Příklad:
|
heslo: sifrovany zelenina je zdrava ... zodogygs bo zrlsts
Jak šifrovat
Při šifrování je vhodné nejprve si napsat normální abecedu. Pod začátek této abecedy se napíše heslo. Zbytek řádku se doplní podle abecedního pořádku písmeny, která nejsou obsažena v šifře. Text se pak převádí tak, že se vyhledá každé písmeno v horní abecedě a do zprávy se napíše to, které je pod ním.
Postup tedy vypadá takto:
1) Napíšeme abecedu a pod první písmeno zapíšeme heslo. Předpokládejme, že šifrujeme pomocí hesla SIFROVANY.
ABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUVWXYZ SIFROVANY
2) Doplníme druhý řádek o písmena v abecedě, která se nevyskytují v šifře
ABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUVWXYZ SIFROVANYBCDEGHJKLMPQTUWXZ
3) Při šifrování nalezneme šifrované písmeno v prvním řádku a do výsledné šifry napíšeme písmeno pod ním. Například z písmene J se stane B. Neplatí to však obráceně!
Jak dešifrovat
Pro přečtení šifrované zprávy jsou znovu potřeba abeceda a šifrový řádek jako při šifrování. Nejprve si vytvoříme šifrovací abecedu jak je popsáno při šifrování. Každé dešifrované písmeno pak, nelezneme v druhém řádku. Jako dešifrované písmeno pak vystupuje to písmeno, které stojí nad ním. Takto postupně dešifrujeme celou zprávu.
Parametry:
password(x) zadává filtru heslo, které bude použito- hormální nastavení je sifrovany