Šifrovací mřížka
Filtr: chart_codeVerze: 1.0
Autor: Vojtech Beil
Datum: 19. října 2002
Popis:
Šifrovací mřížka
Tento filtr slouží k vytvoření jak zašifrované tabulky. tak i k vytvoření tabulky, se kterou se daná šifra dešifruje (šifrovací mřížka). Dešifruje se tak, že se na šifru přiloží šifrovací mřížka a nezakrytá písmena se čtou postupně zleva doprava a shora dolů. Po přečtení všech písmen se šifrovací mřížka otočí o 90° a znovu se přečte text, pak se znovu otáčí dokud se mřížka neotočí do původní polohy.
Pokud šifrujeme touto šifrou je vhodné odstranit všechny mezery ze vstupního textu.
Šifrovací mřížka musí být stejný počet znaků vysoká i široká, počet znaků musí být sudé číslo.
Jestliže vyrábíme tuto šifru musíme do tohoto filtru vložit dvakrát stejný text, ale s jinou hodnotou parametru table() - tímto vytvöříme šifru i šifrovací mřížku.
Příklad:
cerstvazeleninajehodnezdravaachutna! šifra: oladca cheurn eeztns dnitva arnaaj evzh!e
|
mřížka: 000010 001010 000001 000110 100000 001001
|
Jak šifrovat
Naprosto nutným příslušenstvím při šifrování je tzv. šifrovací mřížka. Kterou můžeme někde sehnat nebo si ji podle určitých pravidel vytvořit sami. Je jasné, že šifrovací mřížkou lze šifrovat maximálně zprávu o tolika znacích, kolik má šifrovací mřížka všech čtverců (nebo jinak: počet otvorů násoben číslem 4).
Při vytváření vlastní šifrovací mřížky bychom měli mít na paměti, že šifrovací mřížka musí být čtverec, který je rozdělen čtverečků. Na každé straně do stejného počtu. Tento počet musí být dělitelný dvěma. Musíme si také dát pozor na to, a by všechny strany byly opravdu stejné, protože potom nebudeme moci hlavně u větších mřížek zprávu správně šifrovat a některé buňky by se nám pak mohly překrývat.
Při vytváření otvorů je pak dobré si uvědomit, kam se který otvor při otočení přesune. Každý otvor je umístěn tak, aby se žádný jiný otvor nemohl při kterémkoliv otočení překrýt s jiným. Celkem v každé mřížce vytvoříme tolik otvorů, jaký je celkem čtverců dělený 4.
Uvedu příklad: Máme mřížku 6 x 6 znaků, což odpovídá 36 znakům. Proto v tomto čtverci vytvoříme celkem 9 různých otvorů.
Při šifrování pak umístíme mřížku do základní polohy a vepisujeme do otvorů postupně po řádcích zleva doprava seshora dolů písmena šifrované zprávy. Pokud vyčerpáme všechny otvory, otočíme mřížku o 90° v dohodnutém směru a vepíšeme další část zprávy. Celkem takto vystřídáme 4 polohy šifrovací tabulky.
Jak dešifrovat
Na to abychom dokázali dešifrovat tuto šifru potřebujeme bezpodmínečně šifrovací tabulku. Bez této tabulky by bylo řešení značně obtížné ne-li nemožné. Začneme tím, že přiložíme šifrovací mřížku na zašifrovaný text a přečteme po řádcích písmena, která nebyla zakryta šifrovací mřížkou. Při dojití na konec otočíme šifrovací mřížku o 90° a přečteme další část textu, takto pokračujeme do té doby, než se šifrovací mřížka otočí do počáteční polohy.
Parametry:
table(x) zda se vytvoří zašifrovaná tabulka (hodnota 0) nebo šifrovací mřížka (hodnota 1)- normálně je nastaveno na 0 (vytvoření)
- normálně je nastaveno na 0 (automatická hodnota)
- normálně je nastaveno na 0
- normálně je nastaveno na 1