Písmeno CH
Zde bodou popsány některé problémy s písmenem Ch.
Písmeno Ch je bráno v české abecedě jako samostatné písmeno tedy jako například písmena A, B nebo třeba Q. Problém ovšem nastává s uložením totoho písmena v počítači. Protože počítač nemá žádný znak pro toto písmeno, musí se k jeho uložení pioužít dvou po sobě jdoucích znaků C a H. Tento program proto nerozeznává písmeno Ch jako jedno písmeno, ale jako dva znaky C a H.
V tormálním textu to není problém, protože tyto znaky vždy jsou za sebou, a tak je číst nědělá žádný problém jednoduše přečíst.
Logický problém nastává až při nějakých manipulacích s textem. Příkladem je tento program na šifrování. Pokud převádíme text pozpátku má se písmeno Ch brát jako jedno písmeno?
Uvedu příklad:
text: chtěl bych být chytrý
Tento text chci převést pozpátku. Takže jak mám manipulovat s tímto písmenem?
Mám dvě možnosti: Buď CH převést jako CH nebo jako HC. To druhé vypadá trochu divně, ale má také své opodstatnění:
(1): ýrtyhc týb hcyb lěthc (2): ýrtych týb chyb lětch
První možnost se čte lépe, pokud ji čteme přímo odrazu. Druhá možnost se zase čte odzadu trochu hůře, ale má zase své opodstatnění v čestině.
Kvůli jednoduchosti programování a také kvůli tomu, že pokud některé jazyky nemají CH jako samostatné písmeno, interpretuje tento program písmeno Ch jako dva znaky jdoucí za sebou.
Výjimku tvoří Morseova abeceda, kde Ch je považováno za samostatné písmeno. V ostatních šifrách se s písmenem Ch vůbec nepočítá. Proto si dejte hlavně pozor při různých přesmyčkách a posunech na tuto zkutečnost pozor.
Seznam témat , Hlavní stránka dokumentace